
Lerkar med vindue
Der er noget barokt – noget næsten Storm P’sk – over det indfald at sætte vindue i et lerkar. Det lerbæger, som her skal omtales, har vindue – et glasskår indsat i bunden. Den glade bægersvinger har kunnet nyde synet af himlen samtidig med, at han stak kruset ud.
Af Olfert Voss

Vindueskarret er det mest spændende, vi hidtil har fundet på jernalderbopladsen ved Drengsted i Sønderjylland, som vi i øjeblikket er ifærd med at undersøge. Denne omfattende udgravning startede i 1960 med en mindre prøvegravning, der gav fuld sikkerhed for, at der her fandtes hustomter fra 5. århundrede efter Kristi fødsel.
Mens vi fra den ældre jernalder kender bopladser i stor mængde, så er hustomter fra denne sene periode – den såkaldte germanske jernalder – meget sjældne, og det blev derfor besluttet at foretage en større undersøgelse på dette sted for om muligt at afdække en hel landsby. Ved dette arbejde, som vi foreløbig kun er ved begyndelsen af, blev der sidste år udgravet over 700 stolpehuller, og det var i et af dem, at vi fandt vindueskarret, som desværre kun er et brudstykke, hele overdelen mangler.
Vindueskarret er foreløbig det eneste af sin art, som er fundet her i landet; men man kan næsten sige, at det var ventet. Karret er nemlig ikke enestående, der kendes næsten 40 sådanne kar fra nordeuropæisk område, og som kortet viser, fordeler de sig smukt i en kreds uden om vort land. De stammer alle fra 4. og 5. århundrede efter Kristi fødsel. (Fig. 1)
Bliv abonnent
Få adgang til alle artikler Opret gratis profil
Få adgang til artiklen Læs artikel
for 10 kr.
Periode: Jernalder (500 til 749), Germansk jernalder (375 til 749)
Udgave: Skalk 1962:3
© Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse.





