Fra Lejres skatkammer

Som det vil huskes, lod Skalk for et par år siden, med salg for øje, fremstille et antal kopier af et smykke, fundet under udgravning i Lejre. Det blev hurtigt udsolgt til beklagelse for mange, som gik forgæves. I forløbne efterår har der igen været gravet på den store vikingegravplads ved den berømmelige by; mange nye ting er kommet for dagen og blandt dem endnu et smykke egnet til eftergørelse.

Af Skalk annonce

Billede

Tegningen viser det i naturlig størrelse; en rund broche belagt på forsiden med slyngende bånd i et kunstfærdigt mønster. (Fig. 1) Det lå i en lille og uanselig grav, hvor man ikke på forhånd ville vente at finde en sådan skat. Af kvinden, hvis hals det har smykket, var der ikke meget tilbage.


Udgave: Skalk 1965:1 © Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse. Redaktør: Louise Mejer. Ansvarshavende redaktør: Jacob Buhl Jensen.