
Det grønne æg
(Fig. 1)
Lidt syd for Bovbjerg ligger Trans kirke, mindre end hundrede meter fra Vesterhavet, der ædende løs af sognets gode muldjord bestandig er kommet kirken nærmere og nærmere. Havde det ikke været for de solide høfder, som nu værger landet, er det meget muligt, at havet var kommet først til kirken med en udgravning, der havde overflødiggjort alle senere.
Af Knud Krogh

Kvaderstenskirken er bygget omkring år 1200. Fornylig er den blevet restaureret, og Nationalmuseet har benyttet lejligheden til at foretage omfattende arkæologiske undersøgelser under den. Det viste sig, at hele tre træbygninger, formodentlig alle kirker, har stået her på stedet før stenkirkens tid. Det er dog ikke dem, vi i første omgang vil beskæftige os med, men derimod de grave, som blev fundet i forbindelse med dem. De stammer, som man vil have forstået, fra den ældste kristne tid. Det var ikke dengang skik at medgive de døde noget rigt udstyr, og det er heller ikke sket her. Alligevel blev der i nogle af gravene gjort fund, som er særlig opmærksomhed værd.
Det drejer sig om kæppe – simple træstokke af noget forskellig længde. Der kan være een eller flere i hver grav, og som tegningerne viser, kan de ligge både på langs og tværs. (Fig. 2) Nogen naturvidenskabelig undersøgelse af de stærkt nedbrudte kæppe har endnu ikke fundet sted, men efter alt at dømme er træsorten hassel.
Bliv abonnent
Få adgang til alle artikler Opret gratis profil
Få adgang til artiklen Læs artikel
for 10 kr.
Periode: Jernalder (500 til 749), Vikingetid (750 til 1049)
Udgave: Skalk 1965:4
© Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse.
Læs endnu mere om fortiden

Skelettet i Tivoli

Vorbassedrengene

Borgen bygges

Trindøkser

