
En pragthjelm fra Tissø
Selv efter mere end 25 års systematisk afsøgning med detektor på samme lokalitet kan man forbløffes over nye fund. Et sådant er et knap 3 cm langt bronzebeslag, der er fundet ved Tissø, hvor huse, haller og værksteder i den sene jernalder dannede ramme om en fyrstelig residens (se Skalk 1995:6 og 1999:1).
Af Flemming Nielsen

Bronzebeslaget er smykket med en maskelignende dekoration, og ud fra form og udsmykning må det have siddet på en krigers pragthjelm engang i 600-tallet e.Kr. En sådan hjelm er ganske vist ikke fundet i Danmark, men typen kendes fra både Sverige og England. Ingen andre fund fra den tid udtrykker den yngre jernalders krigerkultur mere kraftfuldt. Med kraftige øjenbrynsbuer, kindplader og næsebeskytter udståler hjelmene skræmmende magt og styrke.
Udgave: Skalk 2018:1 © Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse. Redaktør: Louise Mejer. Ansvarshavende redaktør: Jacob Buhl Jensen.
