Danmarks ældste møntskat

I Danmark har man indtil for nylig kun kendt en snes mønter præget før kejser Augustus’ regeringstid, og de stammede næsten alle fra Ginderup-skatten, der blev udgravet i et jernalderhus i Thy i 1930’erne. Fundet af Skellerup-skatten på Østfyn har næsten fordoblet dette tal.

Af Helle Horsnæs

Billede

Øverste to: Den ældste findaterede mønt fra Skellerup-fundet blev præget i 138 f.Kr. På forsiden ser man et portræt af gudinden Roma, mens bagsiden viser gudinden Juno stående i en stridsvogn trukket af geder. Indskriften på bagsiden, C.RE[NI] henviser til Gaius Renius, der som møntembedsmand var ansvarlig for udmøntningen. 3 × naturlig størrelse.
Nederste to: Samme mønt, men bedre bevaret i American Numismatic Societys samling.

Romerske mønter

Fund af romerske sølvmønter er slet ikke noget usædvanligt fænomen i Danmark (se Skalk 1986:3). Detektorarkæologien bringer hvert år over 100 mønter for dagen, og hvert nyt fund er interessant og føjer ny viden til vores billede af jernalderen. De fleste af disse er denarer fra den romerske kejsertid. De er præget indenfor perioden fra 64 til 190’erne e.Kr., hvor det romerske kejserrige var vel konsolideret og nåede sin største udbredelse. Tidligere romerske mønter er imidlertid ganske sjældne som fund i hele Nordeuropa.

Periode: Jernalder (500 til 749), Førromersk jernalder (500 til 1)

Udgave: Skalk 2018:5

© Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse.