Da Jack the Ripper kom til Aalborg

“Fake news” er åbenbart ikke et helt nyt fænomen. I 1890 spredte frygten for den notoriske morder Jack the Ripper sig i Aalborg, efter at Aalborg Amtstidende kunne meddele, at morderen gik på fri fod rundt i Aalborgs gader.

Af historiker Louise Karoline Sort

Billede

I slutningen af februar 1890 kunne læserne af Aalborg Amtstidende stifte bekendtskab med en ganske særlig gæst: Jack the Ripper. Ja, den Jack the Ripper – mordernes morder, den engelske rædsel, som blot to år forinden havde rystet London med sin brutale og gådefulde forbryderfærd. Ifølge avisen havde han forladt den amerikanske tåge og begivet sig på kunstrejse til Nordjylland. I Aalborg blev han opsøgt på sit hotelværelse, hvor han talte vendelbomål, græd over kvindens utaknemmelighed og fremviste sin diamantprydede slipseknude med værdighed.

Men det hele var naturligvis blot fri fantasi – en lokal, satirisk fortælling med dele af drama, humor og karikatur. Under det farverige sprog og de sprudlende citater gemmer sig imidlertid en historie om fortidens presse, om det spirende sensationsstof og om, hvordan en international myte fik et lokalt, dansk ansigt.

Periode: Nationalstat (1849 til 1915)

Udgave: Skalk 2026:1

© Skalk og forfatterne. Gengivelse er kun tilladt efter skriftlig aftale og altid med tydelig kildeangivelse.